shaygan
27 دی 1401 - 12:55

همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در مسیر توافقات راهبردی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان ایفای نقش مکمل ایران و روسیه را در حوزه انرژی ضروری دانست و گفت: همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در مسیر توافقات راهبردی است.

‌به گزارش خبرگزاری مهر، ایگورلویتین دستیار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدارسیون روسیه صبح امروز با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون همکاری‌های اقتصادی دو و چند جانبه با وی گفتگو کرد.
در این دیدار دریابان شمخانی با اشاره به روابط رو به توسعه دو کشور در همه زمینه‌ها، تسریع در اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی در چارچوب توافقات رؤسای جمهور دو کشور را مورد تأکید قرارداد.

شمخانی ایفای نقش مکمل ایران و روسیه در بازارهای انرژی جهانی و ترانزیت آن را حائزاهمیت و ضروری دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با اراده جدی و تلاش مستمر مسئولین دو کشور، همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در مسیر توافقات راهبردی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه نظام تحریم‌های یک جانبه مُخِّل روند توسعه و موجب تصاعد بحران‌های منطقه‌ای و جهانی است بر لزوم ایجاد نهادهای مشترک و هم افزا برای مقابله با تحریم‌ها و فعال سازی ظرفیت‌های بین المللی علیه تحریم و کشورهای تحریم کننده تاکید کرد.

ایگورلویتین دستیار رئیس جمهور فدارسیون روسیه نیز در این ملاقات با ارائه گزارشی از روند پیشرفت پروژه‌های مشترک در فاصله سفر قبلی او تاکنون، اظهار داشت: با توجه به تأثیر راهبردی تکمیل پروژه راه آهن شمال- جنوب و تعهد روسیه برای تکمیل سریع قطعه رشت- آستارا، اولویت اصلی ما آغاز سریع اقدامات عملیاتی مربوط به این طرح است.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی و ترانزیت از علاقه مندی شرکت‌های روسی برای حضور گسترده و سرمایه گذاری در پروژه‌های زیر ساختی در ایران خبر داد.

لویتین با اشاره به توافقات انجام شده برای توسعه مناسبات تجاری با استفاده از ارزهای ملی و تهاتری کالا افزود: خوشبختانه با تدابیر مسئولین اقتصادی و بانکی دو کشور، سازوکارهای لازم برای عبور از محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها در حوزه پولی و بانکی برداشته شده و بزودی شاهد جهش جدی در روابط تجاری میان دو کشور خواهیم بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 982344